Consider the circuit shown in the figure below. The ac generator in this circuit
ID: 1325945 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown in the figure below. The ac generator in this circuit has an rms voltage of 55 V. The circuit-element values are R = 12 ? and L = 0.22 mH.
(a) Find the rms current in this circuit in the limit of high frequency.
A
(b) Find the rms current in this circuit in the limit of low frequency.
A
Explanation / Answer
Reactance of L = XL = j*omga*L
omega = 2*pi*f
f = Frequency
(a):
at very high frequency
XL = ver very very high value such that it tends to infinity
therefore upper branch of circuit behaves as open circuit, hence
I (rms) = V(rms) / R = 55/12 A
(b):
at very low frequency XL becomesvery very very small such that it tends to zero
and the Inductor in upper branch of the circuit behaves as a resistor with zero ohm resistance, hence
I(rms) = V(rms) / (R net) = 55 / (12||12) = 55/6 A