Consider the circuit shown in the figure below. (Let R = 7.60 ? and ?V = 13.0 V.
ID: 1433643 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown in the figure below. (Let R = 7.60 ? and ?V = 13.0 V.)
(a) Find the equivalent resistance of the circuit in the figure above. ?
(b) Find the potential difference across each resistor.
?Vac = V
?Vce = V
?Vcd = V
?Ved = V
?Vfd = V
?Vdb = V
(c) Find each current indicated in the figure above.
I1 = A
I2 = A
I3 = A
I4 = A
I5 = A
(d) Find the power delivered to each resistor.
Pac = W
Pce = W
Pcd = W
Ped = W
Pfd = W
Pdb = W
Please, I need help trying to do this; I've been doing all the math right as far as I can tell, but the damn WebAssign isn't accepting most of the answers, and one of them accepted the answer I got for something else. Please, any help would be apprieciated, but it needs to be completely worked out.
Explanation / Answer
let R1 = 2.4 ohm
R2 = 9 ohm
R = 7.60 ohm
V = 13 volt
Re ( equivalent resistance) :-
R parallel with 9 ohm = ( 9*R / 9+R)
now in series with R1 , so resiatance = ( 9*R / 9+R) + R1
= ( 9*760 / 9*7.60) + 2.4 = 6.52 ohm
now this will parallel with R , so rrsistance = R*6.52 / R+6.52
= 3.49 ohm
now in series with R and R ,so equivalent resistance of circuit, Re = R + 3.49 + R
= 18.7 ohm
c) I1 = V / Re = 13/ 18.7 = 0.695 A
Vcd = V - 2*R*I1 = 13 - 2*7.60*0.695 = 2.43 V
I2 = Vcd / R = 0.307 A
I3 = I1 - I2 = 0.388A
I4 = I3* R2 / R + R2 = 0.210 A
I5 = I3 - I4 = 0.178 A
b) Vac = I1*R = 5.28 V
Vce = I3*2.4 = 0.93 V
Vcd = 2.34 V
Ved = I4*R =1.596 V
Vfd = I5*9= 1.602 V
Vdb = I1*R= 5.282 V
d) Pac = I12*R = 3.67 W
Pce = I32*2.4 = 0.36 w
Pcd = I22*R = 0.716 W
Ped = I42*R = 0.335 W
Pfd = I52*9 = 0.285 w
Pdb = I12*R = 3.67 W