Consider the circuit shown in the figure below. (Let R = 7.60 Ohm and Delta V =
ID: 1282143 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown in the figure below. (Let R = 7.60 Ohm and Delta V = 17.0 V.) Find the equivalent resistance of the circuit in the figure above. Find the potential difference across each resistor. Find each current indicated in the figure above. Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. A Find the power delivered to each resistor. Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. WExplanation / Answer
9 and R are in parallel
9*7.6/(9+7.6) =4.12 ohms
4.12 and 2.4 ohms are in series
4.12+2.4 =6.52 ohms
6.52 and R are in parallel
6,52*7.6/(6.52+7.6)=3.51 ohms
R,3.51 ohms and R are in series ,so equivalent resistance
Req=7.6+3.51+7.6 =18.71 ohms
b)
Current through each resistor
I1=V/Req=17/18.71 =0.9086 A
I2=0.9086*(6.52/6.52+7.6) =0.4196 A
I3=I-I2=0.9086-0.4196 =0.4890 A
I4=0.489*(9/9+7.6) =0.265 A
I5=I3-I4=0.224 A
Voltage across each resistor is
V=IR
Vac==0.9086*7.6 =6.91 Volts
Vce=2.4*0.489 =1.17 Volts
Vcd=7.6*0.4196 =3.19 Volts
Ved==7.6*0.265=2.01 Volts
Vfd=9*0.224=2.01 Volts
Vdb=0.9086*7.6=6.91 Volts
c)
Current across each resistor is
I1=0.9086 A
I2 =0.4196 A
I3 =0.4890 A
I4=0.265 A
I5=0.224 A
d)
Power delivered to each resistor
P=VI
Pac=6.91*0.9086=6.28 Watts
Pce=1.17*0.489=0.57 Watts
Pcd=3.19*0.4196 =1.34 Watts
Ped=2.01*0.265=0.53 Watts
Pfd=2.01*0.224=0.45 Watts
Pdb=6.91*0.9086=6.28 Watts