Consider the circuit shown in the figure below. (Let R = 7.60 Ohm and Delta V =
ID: 1281944 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown in the figure below. (Let R = 7.60 Ohm and Delta V = 17.0 V.) Find the equivalent resistance of the circuit in the figure above. Find the potential difference across each resistor. Find each current indicated in the figure above. Find the power delivered to each resistor. The pair of capacitors in the figure below are fully charged by a 24.0-V battery. The battery is disconnected, and the switch is then closed. After 1.8 ms has elapsed, how much charge remains on the 3.00-mu F capacitor? After 1.8 ms has elapsed, how much charge remains on the 2.00-mu F capacitor? What is the current in the resistor at this time?Explanation / Answer
R total =18.95 ohms
i1 = 0.896
v1 = 6.815
vdb = 6.815
vcd = 3.36
i2 = 0.44
i3 = 0.456
vce = 1.094
ved = 2.266
i4 = 0.298
vef =0
vdf = ved = 2.266
i5 = 0.25177