Consider the circuit shown in the figure below. The terminal voltage of the 24.0
ID: 1280745 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown in the figure below. The terminal voltage of the 24.0 V battery is 21.2 V, and the current in the circuit is 4.40 A.
(a) What is the internal resistance r of the battery? ___ ?
(b) What is the resistance R of the circuit resistor? ___ ?
Consider the circuit shown in the figure below. The terminal voltage of the 24.0 V battery is 21.2 V, and the current in the circuit is 4.40 A. (a) What is the internal resistance r of the battery? ___ ? (b) What is the resistance R of the circuit resistor? ___ ?Explanation / Answer
a)
21.2=24-ir
r=(24-21.2)/4.4=0.636 ohm
b)
21.2=i*R
R=21.2/4.4=4.818 ohm