Consider the circuit shown in the figure below. Use the following as necessary:
ID: 2059515 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown in the figure below. Use the following as necessary: R1 = 11.00 O, R2 = 1.00 O, and V = 6.00 V.
(a) Calculate the equivalent resistance of the R1 and 5.00 O resistors connected in parallel.
3.4375
Correct: Your answer is correct.
(b) Using the result of part (a), calculate the combined resistance of the R1, 5.00 O, and 4.00 O resistors.
7.4375
Correct: Your answer is correct.
(c) Calculate the equivalent resistance of the combined resistance found in part (b) and the parallel 3.00 O resistor.
Changed: Your submitted answer was incorrect. Your current answer has not been submitted.
Your response differs from the correct answer by more than 100%. O
(d) Combine the equivalent resistance found in part (c) with the R2 resistor.
Changed: Your submitted answer was incorrect. Your current answer has not been submitted.
Your response differs from the correct answer by more than 100%. O
(e) Calculate the total current in the circuit.
Changed: Your submitted answer was incorrect. Your current answer has not been submitted.
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. A
(f) What is the voltage drop across the R2 resistor?
Changed: Your submitted answer was incorrect. Your current answer has not been submitted.
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. V
(g) Subtracting the result of part (f) from the battery voltage, find the voltage across the 3.00 O resistor.
Changed: Your submitted answer was incorrect. Your current answer has not been submitted.
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. V
(h) Calculate the current in the 3.00 O resistor.
Changed: Your submitted answer was incorrect. Your current answer has not been submitted.
Your response differs from the correct answer by more than 100%. A
Explanation / Answer
c) 7.4375||3 = 7.4375*3/(7.4375+3) = 2.1377 d) 2.1377+1 = 3.1377 e total current = 6/3.1377 = 1.91A f 1/(1+2.1377)*6 = 2.80 g)6-2.8 = 3.2 h) I = 3.2/3 = 1.0667