Mastering Physics: Homework #3 (phy 111) Adaptive Follow Google Chrome https://
ID: 1405837 • Letter: M
Question
Mastering Physics: Homework #3 (phy 111) Adaptive Follow Google Chrome https:// mastering physics.com Session PHY 11 Fall 2015 Homework #3 Adaptive Follow-U Problem 2.12 Problem 2.12 At room temperature, sound travels at a speed of about 344 m/s in air. You see a distant flash of lightning and hear the thunder arrive 7.6 seconds later. Part A How many miles away was the lightning strike? (Assume the light takes essentially no time to reach you. Express your answer in miles to two significant figures. Submit My Answers Give U Help Close Resources previous I Item 1 l next Continue Provide FeedbackExplanation / Answer
Given: Vav = 344 m/s
delta t = 7.6 s
delta d = Vav * delta t
= 344 * 7.6
= 2614.4 m = 2.61 km (Answer)