Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the circuit in the figure, with the current directions defined as shown

ID: 1417567 • Letter: C

Question

Consider the circuit in the figure, with the current directions defined as shown. There are four resistors in this circuit (R_1, R_2, R_3, and R_4) and four batteries with emfs epsilon_1 = 16 V, epsilon_2 = 2.5 V, epsilon_3 = 11 V, and epsilon_4 = 29.2 V, each with internal resistance given by r_i as marked in the figure. Randomized Variables epsilon_1 = 16 V epsilon_2 = 2.5 V epsilon_3 = 11 V epsilon_4 = 29.2 V Calculate the current I_2 in amps. Calculate the current I_3 m amps. Calculate the current I_1 in amps.

Explanation / Answer

4 = 20.2 V

Using kVL (mesh) with i1 on left and i2 on right
i1 voltages:
-16 + 20.5i1 + 6(i1 - i2) - 2.5 + 0.25(i1 - i2) + 15i1 = 0
41.75i1 - 6.25i2 – 18.5 = 0 (i1 loop equation)
i2 voltages:
2.5 + 6.25(i2 - i1) + 8i2 - 11 + 1.25i2 + 29.2 = 0
-6.25i1 + 15.5i2 + 20.7 = 0 (i2 loop equation)

And i1 = i2 + i3

Now there are three unknowns and three equations. Solve for i1, i2 and i3