Suppose in the figure that the four identical currents i = 22 A, into or out of
ID: 1446727 • Letter: S
Question
Suppose in the figure that the four identical currents i = 22 A, into or out of the page as shown, form a square of side 118 cm. What is the force per unit length (magnitude and direction) on the wire in the bottom left hand corner? (N/m) Take the positive y direction as up and the positive x direction as to the right. (Figure Included Here) What is the magnitude of the force per unit length? Tries 0/99 What is the x component of the force per unit length? Tries 0/99 What is the y component of the force per unit length
Explanation / Answer
Force per unitl length between two parallel wires
F/L = uo i^2 /2pi r
F/L on bottom left wire =2× 10^-7 ×22^2/1.18 ( i +j) + 2× 10^-7 ×22^2/1.18×2 ( i +j)
= 3 ×10^-7 ×22^2/1.18 ( i +j)
= 1.23 × 10^-4 (i +j) N/m
magnitude of force= 1.23×10^-4 sqrt2
= 1.73 ×10^-4 N/m
x component of force per unit length = 1.23×10^-4 N/m
Y component of force per unit length = 1.23×10^-4 N/m