Problem 17.48 A miniature spectrometer used for chemical analysis has a diffract
ID: 1465514 • Letter: P
Question
Problem 17.48
A miniature spectrometer used for chemical analysis has a diffraction grating with 800 slits/mm set 25.0 mm in front of the detector "screen." The detector can barely distinguish two bright lines that are 30 m apart in the first-order spectrum.
What is the resolution of the spectrometer at a wavelength of 550 nm ? That is, if two distinct wavelengths can barely be distinguished, one of them being 550 nm , what is the wavelength difference between the two?
Express your answer to two significant figures. Units are in nm
Explanation / Answer
Given that
The diffraction grating slits(N) =800slits/mm =800*103slits/m
The order of the spectrum is (n) =1
We know that the resolving power of a grating is given by
Lamda/Dletalamda =nN
Lamda/Dletalamda =nN =(1)(800*103slits/m)=800*103
Now the diffrence in wavelength is given by
Deltalamda =nNlamda =nN*lamda =(800*103)(500*10-9m)=40*10-2=0.40m