Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In the experiment shown above, you are testing the \"elasticity\" of a collision

ID: 1495476 • Letter: I

Question

In the experiment shown above, you are testing the "elasticity" of a collision between two metal spheres. One sphere with mass 0.1 kg is attached to a string (assume the string is massless and of constant length), forming a pendulum. The second sphere with mass 0.8 kg is placed at the edge of a table of height 0.8 m. When the first sphere is hanging straight down, it just touches the second sphere and is right above the table. To run the experiment, you pull back the pendulum until the first sphere is a height 0.30 m above the table. You release the pendulum, the first sphere swings down and collides with the second sphere. You then measure how far from the table the second sphere lands on the ground, xf. If the collision between the spheres is totally elastic, where would the second sphere land, xf?

Explanation / Answer

V1' = 2gh = 0.30*19,6 = 2.424 m/sec
I1' = m1*V1' = 0.1*2.424 = 0.2424 N*sec
E1' = m1/2*V1'^2 = 0.05*2.424^2 = 0.29 joule

after collision both energy E1' and momentum I1' are conserved...then :
m1*V1+m2*V2 = 0.2424
m1*V1^2+m2*V2^2 = 0.58

V1 = (0.2424-m2*V2)/m1
m1*(0.2424-m2*V2)^2/m1^2+m2*V2^2 = 0.58


10*(0.0587+0.64*V2^2-0.38V2)+0.8V2^2 = 0.58 apply, (a-b)2


0.587+1.28V2^2- 3.8V2+0.8V2^2 -0.58 = 0


0.48V2^2 = 3.8V2
V2 = 7.9 m/s


check
m1*V1 = 1.31-0.8*7.9 = -5.01
V1 = -5.01/0,5 = -2.50 m/sec
0.05*-2.50^2+0.4*7.9^2 = 24.6 joule


falling time t = 2h/g = 0.247 sec
xf = V2*t = 7.9*0.247 = 1.95 m