Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Induced EMF and Current in a Shrinking Loop Shrinking Loop. A circular loop of f

ID: 1561189 • Letter: I

Question

Induced EMF and Current in a Shrinking Loop Shrinking Loop. A circular loop of flexible iron wire has an initial circumference of 168 cm, but its circumference is decreasing at a constant rate of 11.0 cm/s due to a tangential pull on the wire. The loop is in a constant uniform magnetic field of magnitude 0.800 T. which is oriented perpendicular to the plane of the loop. Assume that you are facing the loop and that the magnetic field points into the loop. Part A Find the magnitude of the emf epsilon induced In the loop after exactly time 7.00 s has passed since the circumference of the loop started to decrease. Express your answer numerically in volts to three significant figures. epsilon=.0209

Explanation / Answer

flux = BA

dflux/dt = BdA/dt

c = 2pir

A = pir^2

A = c^2/4pi

dA/dt = (c/2pi)dc/dt

dflux/dt = (Bc/2pi)dc/dt

c = 1.68-0.11*7 = 0.91 m

emf = (0.8*0.91/2*3.14)0.11 = 0.01275 V