Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 8.22 The tires of a car make 77 revolutions as the car reduces its speed

ID: 1562387 • Letter: P

Question

Problem 8.22

The tires of a car make 77 revolutions as the car reduces its speed uniformly from 93.0 km/h to 57.0 km/h . The tires have a diameter of 0.82 m .

Part A

What was the angular acceleration of the tires?

Express your answer using two significant figures.

SubmitMy AnswersGive Up

Part B

If the car continues to decelerate at this rate, how much more time is required for it to stop?

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

SubmitMy AnswersGive Up

Part C

How far does the car go? Find the total distance.

Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.

SubmitMy AnswersGive Up

Problem 8.22

The tires of a car make 77 revolutions as the car reduces its speed uniformly from 93.0 km/h to 57.0 km/h . The tires have a diameter of 0.82 m .

Part A

What was the angular acceleration of the tires?

Express your answer using two significant figures.

=   rad/s2  

SubmitMy AnswersGive Up

Part B

If the car continues to decelerate at this rate, how much more time is required for it to stop?

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

t =

SubmitMy AnswersGive Up

Part C

How far does the car go? Find the total distance.

Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.

s =

SubmitMy AnswersGive Up

Explanation / Answer

vi = 93 km/h = 25.83 m/s

vf = 57 km/h = 15.83 m/s

r = diameter/2 = 0.82/2 = 0.41 m

we know

w = v/r

wi = 63 rad/s

wf = 38.6 rad/s

theta = 77 rev = 77 * 2pi = 483.8 rad

wf^2 = wi^2 + 2*alpha*theta

alpha = (wf^2 - wi^2) / 2*theta

alpha = -2.56 rad/s^2 = -2.6 rad/s^2

part b )

wi = 38.6 rad/s

wf = 0

alpha = -2.56 rad/s^2

t = ??

wf = wi + alpha*t

t = 15 s