A sinusoidal wave is traveling on a string with speed 5.0 cm/s. The displacement
ID: 1728368 • Letter: A
Question
A sinusoidal wave is traveling on a string with speed 5.0 cm/s. The displacement of the particles of thestring at x = 20 cm is foundto vary with time according to the equation y = (5.0 cm)sin[16.0 - (4.0 s-1)t]. The linear densityof the string is 8.0 g/cm. (a) What is the frequency of the wave?1 s-1
(b) What is the wavelength of the wave?
2 cm
(c-f) Give the general equation giving the transverse displacementof the particles of the string as a function of position andtime.
y(x,t) = ( 3 cm) sin[( 4 cm-1)x - ( 5 s-1)t]
(g) What is the tension in the string?
6 N
(a) What is the frequency of the wave?
1 s-1
(b) What is the wavelength of the wave?
2 cm
(c-f) Give the general equation giving the transverse displacementof the particles of the string as a function of position andtime.
y(x,t) = ( 3 cm) sin[( 4 cm-1)x - ( 5 s-1)t]
(g) What is the tension in the string?
6 N
Explanation / Answer
a) The frequency of the wave is f = 4.0Hz b) The wavelength of the wave is = v/f Here v = 5.0 cm/s c) the transverse displacement of the particles of the string as afunction of position and time is y(x,t) = (5.0 cm)sin (kx-t) Here k = 2/ =2f g) The tension in the string is T =v2 Here = 8.0 g/m Substitute the values.