A sinusoidal wave is traveling on a string with speed 5.0 cm/s. The displacement
ID: 2154608 • Letter: A
Question
A sinusoidal wave is traveling on a string with speed 5.0 cm/s. The displacement of the particles of the string at x = 30 cm is found to vary with time according to the equation y = (5.0 cm) sin[12.0 - (2.0 s-1)t]. The linear density of the string is 8.0 g/cm.(a) what is the frequency of the wave?
(b) what is the wavelength of the wave?
(c) give the general equation giving the transverse displacement of the particles of the string as a function of position and time.
(d) what is the tension of the string?
Explanation / Answer
here w = 2s-1 therefore frequency = 1/2w = 0.08Hz
wavelength of wave = 2/k = 0.52m
general equation of transverse displacement of the particles of the string as a function of position and time.
y(x,t) = (5cm)*sin[ (.3999cm^-1)x -(4s^-1)t]
v=(t/v) hence calculate tension from that formula