Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A convex mirror has a radius of curvature whose magnitude is 55 cm. The mirror i

ID: 1788361 • Letter: A

Question

A convex mirror has a radius of curvature whose magnitude is 55 cm. The mirror is positioned on a horizontal optical bench with its front surface at 0 cm. A 10.5 cm long fluorescent lamp oriented vertically is placed at +93 cm. What is the focal length of the mirror? 27.5 cm You are correct Your n t what distance from the mirror can we find a sharp image of the lamp? 3 D cm Use the mirror equation. Check your sign for the image distance. Sumt Answer Incorrect. Tries 4/5 Previous Tries How tall is the image of the lamp? .41 cm The ratio of the image distance to the object distance is equal to the ratio of the image height to the object height. Submit Answer Incorrect. Tries 1/5 Previous Tries If the convex mirror were replaced by a plane mirror and the lamp moved to 224 cm from the plane mirror, how tall would the image be? 10.5 cm You are correct.o Your n

Explanation / Answer

a) focal length = -R / 2 = -55 / 2

focal length of the mirror = -27.5 cm

b) 1/f = 1/p + 1/q

1/q = 1/-27.5 - 1/93

distance from the mirror q = -21.22 cm

c) m = h'/h = -q/p

h' = [ 21.22/93] *10.5

= 2.39 cm

d) 10.5 cm