Class Management I Help Work and nrg Begin Date: 10/26/2017 12:01:00 AM-Due Date
ID: 1789889 • Letter: C
Question
Class Management I Help Work and nrg Begin Date: 10/26/2017 12:01:00 AM-Due Date: 10/31/2017 11:59:00 PM End Date: 11/2/2017 11:59:00 PM (20%) Problem 4: A 5.6 x 10% kg subway train is brought to a stop from a speed of o.55 m/s in 0.5I m by a large spring bumper at the end of its track. D à What is the force constant k of the spring in N/m? Grade St Deduction Potential sinO | cos() | tan() | | (1,171819 cotan0 asinacosO atanO acotanOsinh0 coshO tanhO cotanh0 Submissi Attempts per detailed . Degrees Radians 0 Submit Hint I give up Hints:-.., deduction per hint Hints remaining: Feedback: deduction per feedbackExplanation / Answer
initial kinetic energy of the train Ki = (1/2)*m*v^2
final kinetic energy Kf = 0
initial potential energy stored in spring Ui = 0
final potential energy stored in spring Uf = (1/2)*k*x^2
Ei = Ef
Ui + Ki = Uf + Kf
Uf = Ki
(1/2)*k*x^2 = (1/2)*m*v^2
k*0.51^2 = 5.6*10^5*0.55^2
spring constant K = 651288 N/m <<<<------ANSWER