Show all work and need asap please 10. Consider the mass spectrometer shown sche
ID: 1792340 • Letter: S
Question
Show all work and need asap please
10. Consider the mass spectrometer shown schematically in the figure. The magnetic field in both the velocity selector and the deflection chamber has a magnitude of 0.0300 T. The radius of the path for a singly charged ion having a mass m = 2.16 ×10-26 kg is 0.3m. Detector array (a) (12 points) Calculate the speed of the charged ion. Velocity selector Bo (b) It takes how long for the charged ion to complete the semicircular path in the deflection chamber? (c) (6 points) Calculate the magnitude of the electric field between the plates of the velocity selectorExplanation / Answer
a)
Here magnetic force is balanced by centripetal force
qvB=mv2/r
=>v=rqB/m =0.3*(1.6*10-19)(0.03)/(2.16*10-26)
v=6.67*104 m/s
b)
Tiime taken by the charged ion to complete semi circular path
T=2pir/V =2pi*0.3/6.67*104
T=2.83*10-5 s
c)
Electric field
E=vB=6.67*104*0.03
E=2000 V/m