A rectangular 12.0 cm by 18.0 cm circuit carrying an 8.00 A current is oriented
ID: 1902804 • Letter: A
Question
A rectangular 12.0 cm by 18.0 cm circuit carrying an 8.00 A current is oriented with its plane parallel to a uniform 0.740 T magnetic field.
1.Find the magnitude of the magnetic force on each segment (ab, bc, etc) of this circuit.
2.Find the direction of the force on the segment bc.
3.Find the direction of the force on the segment cd.
4.Find the direction of the force on the segment da.
5.Find the magnitude of the net force on the entire circuit.
A rectangular 12.0 cm by 18.0 cm circuit carrying an 8.00 A current is oriented with its plane parallel to a uniform 0.740 T magnetic field. 1.Find the magnitude of the magnetic force on each segment (ab, bc, etc) of this circuit. 2.Find the direction of the force on the segment bc. 3.Find the direction of the force on the segment cd. 4.Find the direction of the force on the segment da. 5.Find the magnitude of the net force on the entire circuit.Explanation / Answer
1.Find the magnitude of the magnetic force on each segment (ab, bc, etc) of this circuit.
ab: F = i L B sin90 = 8 * 0.18 * 0.740 = 1.0656 N
bc: F = i L B sin0 = 0 N
cd: F = i L B sin90 = 8 * 0.18 * 0.740 = 1.0656 N
da: F = i L B sin0 = 0 N
2.Find the direction of the force on the segment bc.
F is zero.
3.Find the direction of the force on the segment cd.
out of the page.
4.Find the direction of the force on the segment da.
F is zero.
5.Find the magnitude of the net force on the entire circuit.
F_net = 0 N