Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Mastering Physics: Chapter 11 Homework (Using Energy) - Google Chrome Secure htt

ID: 2037311 • Letter: M

Question

Mastering Physics: Chapter 11 Homework (Using Energy) - Google Chrome Secure https://session.masteringphysics.com/myct/itemView?assignmentProblemID=90388960&offset-next; Chapter 11 Homework (Using Energy Problem 11.20 5 of 8 > Constants PartA 700 J of heat energy are transferred to a system that does 350 J of work By how much does the system's thermal energy change? Express your answer using two significant figures. 0?1 ? Submit Provide Feedback Next > O Type here to search 5:11 PM 4/7/2018

Explanation / Answer

From Thermodynamics's first law:

dU = W + Q

dU = Change in system's internal energy

W = Work done on system

Q = Heat transferred to system

So,

Q = +700 J

W = -350 J = Work done by system

So,

dU = 700 - 350 = +350 J

Please Upvote.