Mastering Physics: Chapter 14: Heat session masteringphysics.com/myct/itemview?a
ID: 1294494 • Letter: M
Question
Mastering Physics: Chapter 14: Heat session masteringphysics.com/myct/itemview?assignmentProblemID 38305527 College Physics Fall2014 Vemuru Chapter 14: Heat Problem 14.14 previous 2 of 4 Problem 14.14 Part A What will be the equilibrium temperature when a 265 g block of copper at 255 Ci placed in a 155 g aluminum calorimeter cup containing 815 gof water at 130 cm The value of specific heat for copper is -Co, 390 J/kg C for al is 900 J/kg Express your answer using three significant figures. and for water is 4186 J/kg C T* 21.033 My Answers Give Up Submit Incorrect; Try Again; 8 attempts remaining Pro nedExplanation / Answer
Let equlibrium temperature be T
Heat lost by copper = 0.265 X 390 ( 255 - T )
Heat gained by aluminium = 0.155 X 900 ( T -13)
Heat gained by water = 0.815 X 4186 ( T - 13)
Heat gained = Heat lost
0.155 X 900 ( T -13) + 0.815 X 4186 ( T - 13) = 0.265 X 390 ( 255 - T )
3551.09 ( T -13) = 103.35( 255 - T )
34.36T - 446.677 = 255 - T
35.36T = 701.677
T = 19.84 C