Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Mastering Physics: Chapter 17 Homework Coc https://session masterin -75641954 Ph

ID: 3162762 • Letter: M

Question

Mastering Physics: Chapter 17 Homework Coc https://session masterin -75641954 Physics 250B Spring 2017 chapter 17 Homework Exercise 17.41 Enhanced with Solution Exercise 17 Enhanced with Solution Part A A 5.40 kg piece of solid copper metal at an initial What was the initial temperature of the piece of copper? temperature T is placed with 2.00 kg of ice that is Express your answer to three significant figures and include the approp initially at -16.0 °C. The ice is in an insulated container of negligible mass and no heat is exchanged with the surroundings. After thermal or equilibrium is reached, there is 0.50 kg of ice and 1.50 kg of liquid water You may want to review (ua pages 559 For related problemsolving tips and strategies, you Submit My Answers Give Up may want to view a Video Tutor Solution of Changes in both temperature and phase

Explanation / Answer

here,

mass of copper , m1 = 5.4 kg

mass of ice , m2 = 2 kg

heat capacity of ice , Ci = 2100 J/Kg C

heat capacity of copper , Cc = 385 J/kg C

initial temprature of ice , Ti = 16 degree C

as finally ice is remaining,the final temprature is 0 degree C

heat gained by ice = heat lost by copper

m2 * Ci * ( 0 - Ti) + 1.5 * Lf = m1 * Cc * ( T - 0 )

2 * 2100 * 16 + 1.5 * 334000 = 5.4 * 385 * T

T = 273.3 degree C

the initial temprature of copper is 273.3 degree C