Two balls are moving along a frictionless table and collide. Ball 1 has a mass o
ID: 2094591 • Letter: T
Question
Two balls are moving along a frictionless table and collide. Ball 1 has a mass of 0.600 kg, Ball 2 has a mass of 0.400 kg. Before the collision, Ball 1 is moving with a speed of 6.5 m/s at an angle of 38 degrees below the horizontal, and Ball 2 is moving with a speed of 4.2 m/s at an angle of 53 degrees above the horizontal (see the diagram). Air resistance is negligible. If the collision is completely inelastic,
a) What are the final speed and direction of Ball 1?
b) What are the final speed and direction of Ball 2?
c) What is the total kinetic energy of the system after the collision?
Explanation / Answer
both the ball stick each other
let the velocity of the both the balls be V and direction be theta
so we have
x-direction
0.6*6.5*cos38 +4.2*cos53*0.4 =vcos(theta)
0.6*6.5*-sin38 +4.2*sin53*0.4 = vsin(theta)
on solving we get theta = -18.9866
V= 4.3189 m/s, making angle of -18.9866 degree with +ve x axis
also,
total K.E=0.5*1*4.3189*4.3189=9.326