Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R 1 = 8.00 Ohms , R 2 =
ID: 2114760 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R1 = 8.00 Ohms, R2 = 2.90 Ohms, and V = 7.00 V.)
(a) Calculate the equivalent resistance of the R1 and 5.00-Ohms resistors connected in parallel. (Ohms)
(b) Using the result of part (a), calculate the combined resistance of the R1, 5.00-Ohms, and 4.00-Ohms resistors. (Ohms)
(c) Calculate the equivalent resistance of the combined resistance found in part (b) and the parallel 3.00-Ohms resistor. (Ohms)
(d) Combine the equivalent resistance found in part (c) with the R2 resistor. (Ohms)
(e) Calculate the total current in the circuit. (Amps)
(f) What is the voltage drop across the R2 resistor? (Volts)
(g) Subtracting the result of part (f) from the battery voltage, find the voltage across the 3.00-Ohms resistor. (Volts)
(h) Calculate the current in the 3.00-Ohms resistor. (Amps)
Explanation / Answer
a) resistance = 8*5 / ( 8+5 ) = 3.0769 ohm
b) resistance = 3.0769 + 4 = 7.0769 ohm
c) resistance = ( 3.0769 + 4 ) * 3 / ( 3.0769 + 4 + 3 ) = 2.10687 ohm
d) reistance = 2.10687 + 2.9 = 5.00687
e) current = 7 / 5.00687 = 1.39808 A
f) voltage drop across R2 = 1.39808 * 2.9 = 4.054432 V
g) voltagedrop = 7 - 4.054432 = 2.945568 V
h) current = 2.945568 / 3 = 0.981856 A