An object moves along the x axis according to the equation x = 3.65t2 - 2.00t +
ID: 2125725 • Letter: A
Question
An object moves along the x axis according to the equation x = 3.65t2 - 2.00t + 3.00, where x is in meters and t is in seconds. Determine the average speed between t = 2.40 s and t = 4.30 s. The average speed is the distance traveled divided by the time. Is the distance traveled equal to the displacement in this case? m/s Determine the instantaneous speed at t = 2.40 s. m/s Determine the instantaneous speed at t = 4.30 s. m/s Determine the average acceleration between t = 2.40 s and t = 4.30 s. The average acceleration is the change in velocity divided by the time interval, m/s2 Determine the instantaneous acceleration at t = 2.40 s. m/s2 Determine the instantaneous acceleration at t = 4.30 s. The instantaneous acceleration is determined by taking the second time derivative of the position versus time function, m/s2 At what time is the object at rest? sExplanation / Answer
the velocity is
v = (dx/dt) = 3.65 x 2t - 2.00
substituting different values of t in the above equation we get different speeds