Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An object with mass m 1 = 3.60 kg, rests on a frictionless horizontal table and

ID: 2132147 • Letter: A

Question

An object with mass m1 = 3.60 kg, rests on a frictionless horizontal table and is connected to a cable that passes over a pulley and is then fastened to a hanging object with mass m2 = 11.5 kg, as shown in the figure.

a1 = m/s2 a2 = m/s2 An object with mass m1 = 3.60 kg, rests on a frictionless horizontal table and is connected to a cable that passes over a pulley and is then fastened to a hanging object with mass m2 = 11.5 kg, as shown in the figure. Find the magnitude of the acceleration of each object. Find the tension in the cable.

Explanation / Answer

a) T = m1a

m2g -T = m2a

a = 11.5 g/ (11.5 + 3.6) = 7.47 m/s2  

a2 = 7.47 m/s2   downwards


b) T = 3.60 x 7.47 = 26.90 N