An object moves along the x axis according to the equation x = 3.50t^2 ? 2.00t +
ID: 2219814 • Letter: A
Question
An object moves along the x axis according to the equation x = 3.50t^2 ? 2.00t + 3.00,where x is in meters and t is in seconds. (a) Determine the average speed between t = 2.10 s and t = 3.40 s. (b) Determine the instantaneous speed at t = 2.10 s. // Determine the instantaneous speed at t = 3.40 s. (c) Determine the average acceleration between t = 2.10 s and t = 3.40 s. (d) Determine the instantaneous acceleration at t = 2.10 s. // Determine the instantaneous acceleration at t = 3.40 s. (e) At what time is the object at rest?Explanation / Answer
a)avg speed = [x(3.4) - x(2.1)]/1.3 = 21.25 m/s b)V(3.4) = 25.8 m/s c)avg acceleration = [v(3.4) - v(2.1)]/1.3 = 7 m/s^2 d)instantaneous acceleration at t = 2.1,3.4 = 7 m/s^2 e)V(t) = 0 if t = -2/7 s