Hey All, At an electronics plant, it is know from past experiences that theproba
ID: 2952056 • Letter: H
Question
Hey All,At an electronics plant, it is know from past experiences that theprobability is 0.86 that a new worker who has attended thecompany's training program will meet his production quota, and thatthe corresponding probability is 0.35 for a new worker who has notattended the company's training program. if 80% of all new workersattend the training program, what is the probability that :
- a new worker will not meet his production quota;
- a new worker who has not meet his production quota will not haveattended the company's training program
Explanation / Answer
P[new worker meets production quota] = P[trained worker meets quota] + P[untrained worker meetsquota] = 0.86*0.8 + 0.35*0.2 = 0.758 ( 75.8%) Probability = 0.688 / 0.758 = 0.908 ( 90.8 %)