Consider the circuit shown in ( Figure 1 ) . The batteries have emfs of E 1 = 9.
ID: 3894979 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown in (Figure 1) . The batteries have emfs of E1=9.0V and E2=12.0V and the resistors have values of R1=27?, R2=64?, and R3=38?.
A.) Determine the magnitudes of the currents in each resistor shown in the figure. Ignore internal resistance of the batteries.
C.) Determine the magnitudes of the currents in each resistor shown in the figure. Assume that each battery has internal resistance
r = 1.0 ?.
D.) Determine the directions of the currents in each resistor. Assume that each battery has internal resistance
r = 1.0 ?
please help!
Explanation / Answer
a) (V-0)/64 + (V-9)/27 +(V-12)/38 =0
V*(0.078977826) = (0.649)
V=8.22V
I1 =(9-8.22)/27 =0.0288A
I2=8.22/64 =0.128A
I3=(12-8.22)/38 =0.0995A
b)
(a)
Direction I1 Right
I2 Left
I3 up
c) r=1ohm
(V-0)/64 + (V-9)/28 +(V-12)/39 =0
V*(0.07698) = 0.629
V=8.17V
I1 =(9-8.17)/28 =0.0296A
I2=8.17/64 =0.1276A
I3=(12-8.17)/39 =0.098A
Direction I1 Right
I2 Left
I3 up