Question
Can someone explain in detail how to do this problem? If, in a piston/cylinder at constant T, 4.00L of He(g) at 6.60atm is mixed with a sample of Ne(g) at 4.40 atm to give a finaltotal P of 5.50 atm and a final V of 6.20 L, find the initial V ofthe Ne (g) sample. Answer: 1.75 L Can someone explain in detail how to do this problem? If, in a piston/cylinder at constant T, 4.00L of He(g) at 6.60atm is mixed with a sample of Ne(g) at 4.40 atm to give a finaltotal P of 5.50 atm and a final V of 6.20 L, find the initial V ofthe Ne (g) sample. Answer: 1.75 L
Explanation / Answer
Partial pressure of He =(pressure of He* Vol. of He )/totalVol. =(6.6*4)/6.2 =4.2580atm Partial pressure of Ne =(pressure of Ne* Vol. of Ne )/totalVol. =(4.4*X)/6.2 Given total pressure=5.5 atm Partial pressure of Ne =totalpressure- Partial pressure ofHe =5.5-4.2580 =1.242 that implies., (4.4*X)/6.2 =1.242 X=1.75L initial V of the Ne (g) sample=1.75L Partial pressure of Ne =(pressure of Ne* Vol. of Ne )/totalVol. =(4.4*X)/6.2 Given total pressure=5.5 atm Partial pressure of Ne =totalpressure- Partial pressure ofHe =5.5-4.2580 =1.242 that implies., (4.4*X)/6.2 =1.242 X=1.75L initial V of the Ne (g) sample=1.75L