Consider the reaction: Cl2(g)+3F2(g)?2ClF3(g) ?[Cl2]/?t = -0.023M/s . PART A: Fi
ID: 787015 • Letter: C
Question
Consider the reaction:
Cl2(g)+3F2(g)?2ClF3(g)
?[Cl2]/?t = -0.023M/s .
PART A:
Find ?[F2]/?t
(Express your answer to two significant figures and include the appropriate units)
PART B:
Find ?[CIF3]/?t
(Express your answer to two significant figures and include the appropriate units)
PART C:
Find the rate of the reaction.
(Express your answer to two significant figures and include the appropriate units)
Explanation / Answer
Cl2(g) + 3 F2(g) => 2 ClF3(g)
d[Cl2]/dt = -0.023 M/s
(A) d[F2]/dt = 3 x d[Cl2]/dt
= 3 x (-0.023)
= -0.069 M/s
(B) d[ClF3]/dt = -2 x d[Cl2]/dt
= -2 x (-0.023)
= 0.046 M/s
(C) Rate of reaction = -d[Cl2]/dt
= -(-0.023)
= 0.023 M/s