Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 14.78 Acrylic acid (C3H4O2) (Figure 1) is used in the manufacture of pai

ID: 1017629 • Letter: P

Question

Problem 14.78 Acrylic acid (C3H4O2) (Figure 1) is used in the manufacture of paints and plastics. The pKa of acrylic acid is 4.25. Part A Calculate the pH in 0.120 M acrylic acid. Express your answer using two decimal places.

Part B

Calculate the concentration of H3O+ in 0.120 M acrylic acid.

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

Part C

Calculate the concentration C3H3O2 in 0.120 M acrylic acid.

Part D

Calculate the concentration of HC3H3O2 in 0.120 M acrylic acid.

Part E

Calculate the concentration of OH in 0.120 M acrylic acid.

Explanation / Answer

Problem 14.78 Acrylic acid (C3H4O2) (Figure 1) is used in the manufacture of paints and plastics. The pKa of acrylic acid is 4.25.

Part A Calculate the pH in 0.120 M acrylic acid. Express your answer using two decimal places.

The pKa of acrylic acid is 4.25. now calculate the value of Ka:

Pka=4.25
ka=10^-pka

=5.62*10^-5

Assume that the acrylic acid is HA. Now make a ICE table:

     HA <---> H+ + A-

I        0..120.......0.............0
C          -X..........+X...........+X
E          0.120-x.......x...........x

Ka = [H+][A-]/[HA]

5.62*10^-5=x^2/0.120-x

6.7*10^-6 -5.62*10^-5X = X^2

X^2 +5.62*10^-5X- 6.74*10^-6= 0


this a quadric function to solve this we will get:


x= 0.00256=[H+]


pH=-log[H+]=-log[0.00256]

=2.59

Part B

Calculate the concentration of H3O+ in 0.120 M acrylic acid.

x= 0.0026 M=[H+]

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

Part C

Calculate the concentration C3H3O2 in 0.120 M acrylic acid.

C3H3O21= x= 0.0026 M

Part D

Calculate the concentration of HC3H3O2 in 0.120 M acrylic acid.

[HC3H3O2] =[0.12-0.0026]= [0.1174]M

Part E

Calculate the concentration of OH in 0.120 M acrylic acid.

Here pH = 2.59 then pOH = 14-2.59 = 11.41

pOH = - log [OH]-

[OH-]= 10^-11.41

= 3.89*10^-12 M