A rectangular loop of wire with sides 0.154 and 0.531 m lies in a plane perpendi
ID: 1262082 • Letter: A
Question
A rectangular loop of wire with sides 0.154 and 0.531 m lies in a plane perpendicular to a constant magnetic field (see part a of the drawing). The magnetic field has a magnitude of 0.776 T and is directed parallel to the normal of the loop's surface. In a time of 0.127 s, one-half of the loop is then folded back onto the other half, as indicated in part b of the drawing. Determine the magnitude of the average emf induced in the loop.
A rectangular loop of wire with sides 0.154 and 0.531 m lies in a plane perpendicular to a constant magnetic field (see part a of the drawing). The magnetic field has a magnitude of 0.776 T and is directed parallel to the normal of the loop's surface. In a time of 0.127 s, one-half of the loop is then folded back onto the other half, as indicated in part b of the drawing. Determine the magnitude of the average emf induced in the loop.Explanation / Answer
The area of the loop A = 0.154*0.531m = 0.0818 m^2
The magnetic field B = 0.776T
the time interval t = 0.127s
when the loop folded then area A = 0
therefore the induced emf
e = - df/dt = - BdA/dt
= - (0.776)(0 - 0.0818)/0.127
= 0.50 V