A rectangular loop of wire with sides 0.142 and 0.516 m lies in a plane perpendi
ID: 1324053 • Letter: A
Question
A rectangular loop of wire with sides 0.142 and 0.516 m lies in a plane perpendicular to a constant magnetic field (see part a of the drawing). The magnetic field has a magnitude of 0.789 T and is directed parallel to the normal of the loop's surface. In a time of 0.160 s, one-half of the loop is then folded back onto the other half, as indicated in part b of the drawing. Determine the magnitude of the average emf induced in the loop.
A rectangular loop of wire with sides 0.142 and 0.516 m lies in a plane perpendicular to a constant magnetic field (see part a of the drawing). The magnetic field has a magnitude of 0.789 T and is directed parallel to the normal of the loop's surface. In a time of 0.160 s, one-half of the loop is then folded back onto the other half, as indicated in part b of the drawing. Determine the magnitude of the average emf induced in the loop.Explanation / Answer
A1 = A = 0.142*0.516 = 0.073272
A2 = A1/2
dA = A2-A1 = A/2 = 0.036636
dt = 0.16 s
emf = (d/dt)flux
emf = (d/dt)*(B*A*cos0)
emf = B*dA/dt
emf = 0.789*0.036636/0.16
emf = 0.18 v