Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A sinusoidal voltage delta v = (50v) sin (120t) is applied to a series RLC circu

ID: 1345880 • Letter: A

Question

A sinusoidal voltage delta v = (50v) sin (120t) is applied to a series RLC circuit with L = 30 mH, c= 110 muF, and R= 30 ohm. What is the impedance of the circuit? ohm What is the maximum current in the circuit? A A 50.0 muF capacitor is connected to a 53.0 ft resistor and a generator whose rms output is 30.0 V at 60.0 Hz. Find the following values: The rms current in the circuit. The rms voltage drop across the resistor. The rms voltage drop across the capacitor. mc, rms=V The phase angle for the circuit. The voltage - M| the current by An inductor (L = 400 mH), a capacitor (C = 4.43 muF), and a resistor (K = 500 H) are connected in series. A 56.0-Hz AC generator connected in series to these elements produces a maximum current of 170 mA in the circuit. Calculate the required maximum voltage delta v max. V Determine the phase angle by which the current leads or lags the applied voltage. The current Q the voltage by a magnitude of degree.

Explanation / Answer

Only 1 question at a time please.

1.
a)
delta V = 50 * sin (120*t)
comparing with :
delta V = Vo * sin (w*t)

we get,
w = 120 rad/s
w=2*pi*f
120=2*pi*f
f= 19.1 Hz

XL = 2*pi*f*L
= 2*pi*19.1*(30*10^-3)
=3.6 ohm
Answer: 3.6 ohm

b)
XC =1/wC
= 1/(120*110*10^-6)
= 75.76 ohm

impedence of circuit = sqrt (R^2 + (XC-XL)^2)
= sqrt (30^2 + (75.76 - 3.6)^2)
=78.15 ohm
Max current = Vo/ impedence
= 50 / 78.15
=0.64 A
Answer: 0.64 A