A sinusoidal voltage Deltav= (100 V) sin (160t) is applied to a series RLC circu
ID: 2090878 • Letter: A
Question
A sinusoidal voltage Deltav= (100 V) sin (160t) is applied to a series RLC circuit with L = 20 mH, C = 155 muF, and R = 36 ohm. What is the impedance of the circuit? ohm What is the maximum current in the circuit? A A multimeter in an RL circuit records an rms current of 0.400 A and a 60.0 Hz rms generator voltage of 109 V. A wattmeter shows that the average power delivered to the resistor is 9.0 W. Determine values for the following: the impedance in the circuit ohm the resistance, R ohm the inductance, L H An AC voltage of the form Delta V = (85 V) sin (280 t) is applied to a series RLC circuit. If R = 30 ohm, C = 28 muF, and L = 0.23 H, find the following. impedance of the circuit ohm rms current in the circuit A average power delivered to the circuit w.Explanation / Answer
1)
a) Z=sqrt(R^2+(XL-Xc)^2) = sqrt(36^2+(20*10^-3-155*10^-6)^2) =36.00 ohms
b) Vmax = 100 so,
Imax=36/100 = 0.36 A
2.
a) Vrms=Z*Irms
so, Z = 109/0.4 =272.5 ohms
b) W=I^2*R
R=W/I^2 = 9/0.16 = 56.25 ohms
c) Z^2=(R^2+XL^2)
XL=sqrt(Z^2-R^2) = sqrt(272.5^2-56.25^2) =266.63 ohms