Mastering Physics: Homework #3 (phy 111) Google Chrome https:// mastering physic
ID: 1405664 • Letter: M
Question
Mastering Physics: Homework #3 (phy 111) Google Chrome https:// mastering physics.com 517483228 offset next Session PHY 1 Fall 2015 Homework #3 (phy 111 Problem 2.02 Part E Problem 2.02 What distance did the person move from t 0 s to t 6.00 s A person is walking briskly in a straight line, which we shall call the z axis. The figure shows a graph of the person's position z along this axis as a function of time t (Figure 1) Submit My Answers Give U Part F What distance did the person move from t 2.00 s to t 4.00 s? Figure 1 Submit My Answers Give U Part G What distance did the person move from t 8.00 s to 11.0 s signed in Help Close Resources previous l 7 of 11 l nextExplanation / Answer
distance is total length of the path travelled
from the graph
part(E)
diatnce = s1 = 7m
part(F)
distance = s2 = 1+1 = 2m
part(G)
from t = 8 to t = 11 s the line is parallel to x axis
the person is at rest for this time interval
distance s3 = 0