Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In the experiment shown above, you are testing the \"elasticity\" of a collision

ID: 1492331 • Letter: I

Question

In the experiment shown above, you are testing the "elasticity" of a collision between two metal spheres. One sphere with mass 0.7 kg is attached to a string (assume the string is massless and of constant length), forming a pendulum. The second sphere with mass 0.2 kg is placed at the edge of a table of height 1.4 m. When the first sphere is hanging straight down, it just touches the second sphere and is right above the table.

To run the experiment, you pull back the pendulum until the first sphere is a height 0.65 m above the table. You release the pendulum, the first sphere swings down and collides with the second sphere. You then measure how far from the table the second sphere lands on the ground, xf.

If the collision between the spheres is totally elastic, where would the second sphere land, xf?

Give your answer in meters to at least three digits. Do not include the units in your answer.

You will not be graded on the number of significant digits you provide. Providing at least three digits.

Explanation / Answer

for the first sphere


potential energy U = m*g*h


at the lowest point KE of the first obhet K = 0.5*m*u1^2

KE = PE


u1 = sqrt(2*g*h) = sqrt(2*9.8*0.65) = 3.57 m/s


ELASTIC COLLISION


m1 = 0.7 kg                   m2 = 0.2kg


speeds before collision


u1 = 3.57 m/s                   u2 = 0 m/s

speeds after collision


v1 = ?                         v2 =


initial momentum before collision


Pi = m1*u1 + m2*u2

after collision final momentum

Pf = m1*v1 + m2*v2

from momentum conservation


total momentum is conserved

Pf = Pi


m1*u1 + m2*u2 = m1*v1 + m2*v2 .....(1)


from energy conservation


total kinetic energy before collision = total kinetic energy after collision


KEi = 0.5*m1*u1^2 + 0.5*m2*u2^2


KEf =   0.5*m1*v1^2 + 0.5*m2*v2^2


KEi = KEf


0.5*m1*u1^2 + 0.5*m2*u2^2 = 0.5*m1*v1^2 + 0.5*m2*v2^2 .....(2)

solving 1&2


we get

v1 = [ ((0.7-0.2)*3.57) + (2*0.2*0) ] /(0.7+0.2) = 9.8 m/s

v2 = ( ((0.2-0.7)*0) + (2*0.7*3.57) ) /(0.7+0.2)

v2 = 5.55 m/s


after for 2 nd sphere

along vertical initial velocity voy = 0


acceleration ay = -g


displacement y = -14 m


from equation of motion

y = voy*t + 0.5*g*t^2


-14 = -0.5*9.8*t^2


t = 1.69 s


along horizantal

xf = v2*t = 5.55*1.69 = 9.38 m <<<<----answer