In the experiment shown above, you are testing the \"elasticity\" of a collision
ID: 1493448 • Letter: I
Question
In the experiment shown above, you are testing the "elasticity" of a collision between two metal spheres. One sphere with mass 0.9 kg is attached to a string (assume the string is massless and of constant length), forming a pendulum. The second sphere with mass 0.2 kg is placed at the edge of a table of height 1.0 m. When the first sphere is hanging straight down, it just touches the second sphere and is right above the table.
To run the experiment, you pull back the pendulum until the first sphere is a height 0.55 m above the table. You release the pendulum, the first sphere swings down and collides with the second sphere. You then measure how far from the table the second sphere lands on the ground, xf.
f the collision between the spheres is totally elastic, where would the second sphere land, xf? Give answers in meters.
Explanation / Answer
m1 = 0.9 Kg
m2 = 0.2 Kg
h = 1.0 m
Initial Potential Energy = m1*g*h
Final Kinetic Energy = 1/2*m1*v^2
Using Energy Conservation,
m1g*h = 1/2*m1*v^2
9.8*0.55 = 1/2*v^2
v = 3.28 m/s
Using Momentum conservation,
Initial Momentum = Final Momentum
m1 * v + 0 = m1 * vf + m2*v1f
0.9*3.28 = 0.9*vf + 0.2 * v1f ---------1
As the collision is elastic,
1/2*m1 * v^2 + 0 =1/2* m1 * vf^2 + 1/2*m2*v1f
0.9*3.28^2 = 0.9*vf^2 + 0.2 * v1f^2 ---------2
Solving eq 1 & 2,
v1f = 5.36 m/s
Now time taken to reach ground,
s = u*t + 1/2at^2
1 = 0 + 1/2*9.8*t^2
t =
Now,
Hoirzontal distance travelled, Sx = 5.36 * 0.45 m
Sx = 2.41 m
Where would the second sphere land, xf ? Answer = 2.41 m