Consider the circuit in the figure. Assume that L = 200.0 mH. a) Just after the
ID: 2149306 • Letter: C
Question
Consider the circuit in the figure. Assume that L = 200.0 mH.
a) Just after the switch is closed, what is the current through the resistor R1 = 22.0 ohms?
b) Just after the switch is closed, what is the current through the resistor R2 = 28.0 ohms?
c) After the switch has been closed a long time, what is the current through the resistor R2 = 28.0 ohms?
d) After the switch has been closed a long time, what is the current through the resistor R1 = 22.0 ohms?
e) After S has been closed a long time, it is opened again. Just after it is opened, what is the current through the R1 = 22.0 ohms resistor?
Explanation / Answer
a 60/22 amp b 0 amp c (60/(22*28/50))*(22/50) d (60/(22*28/50))*(28/50) e dont know