Suppose in the figure that the origins of S and S\' overlap at t = t\' = 0 and t
ID: 2277344 • Letter: S
Question
Suppose in the figure that the origins of S and S' overlap at t = t' = 0 and that S' moves at speed v = 2.20 x 10^8 m/s with respect to S. In S', a person moves with a velocity whose components are U'x = U'y = 1.10 x 10^8 m/s.
A) What will be the magnitude of her velocity with respect to S?
B) What will be the direction of her velocity with respect to S?
For part A I have tried 2.6 x 10^8 and 2.60 x 10^8 m/s and it said it was close but not quite so I need some help. Thank you! P.S. Someone had answered 2.82 x 10^8 for part a and 22.9 for part b and that is wrong as well so those are not correct.
Suppose in the figure that the origins of S and S' overlap at t = t' = 0 and that S' moves at speed v = 2.20 x 10^8 m/s with respect to S. In S', a person moves with a velocity whose components are U'x = U'y = 1.10 x 10^8 m/s. What will be the magnitude of her velocity with respect to S? What will be the direction of her velocity with respect to S? For part A I have tried 2.6 x 10^8 and 2.60 x 10^8 m/s and it said it was close but not quite so I need some help. Thank you! P.S. Someone had answered 2.82 x 10^8 for part a and 22.9 for part b and that is wrong as well so those are not correct.Explanation / Answer
these are the correct equations:
1) ux=(u'x+v) / (1+(u'x*v/c^2))
2) uy=(u'y*sqrt(1-(v^2/c^2))) / (1+(u'x*v/c^2))
u=sqrt((ux^2)+(uy^2))