Constants Part A When an air capacitor with a capacitance of 330 nF (1 nF 109 F)
ID: 2304909 • Letter: C
Question
Constants Part A When an air capacitor with a capacitance of 330 nF (1 nF 109 F) is connected to a power supply, the energy stored in the capacitor is 1.75x10-5J. While the capacitor is kept connected to the power supply, a slab of dielectric is inserted that completely fills the space between the plates. This increases the stored energy by 2.72x 10-5 J What is the potential difference between the capacitor plates? V-10.3 V Previous Answers Correct Part B What is the dielectric constant of the slab? K-1.55 SubmitP Incorrect; Try Again; 8 attempts remainingExplanation / Answer
(A) U = C V^2 /2
(1.75 x 10^-5) = (330 x 10^-9) V^2 / 2
V = 10.3 Volt
(B) C' = k C
As it is connected to battery, PD will remain same
V= 10.3 Volt
U = C' V^2 / 2
((1.75 x 10^-5) + (2.72 x 10^-5)) = (k x 330 x 10^-9) (10.3^2) /2
k = 2.55