Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Mastering Physics: Homework 11 Google Chrome l https://session. masteringphysics

ID: 1603863 • Letter: M

Question

Mastering Physics: Homework 11 Google Chrome l https://session. masteringphysics.com/myct/itemview?assignmentProbleml 74027727 signed in as Xiaoyue Wen Help PHYS1120 SP17 Resources T Homework 11 Item 12 previous l 12 of 14 l n tem 12 Part A TWhat magnetic field strength could you obtain inside a 3 0 cm-diameter solenoid You have 10 m of 0.46 mm -diameter copper wire wound with the wire as closely spaced as possible, with a single layer of turns? and a battery capable of passing 13 A through the Express your answer using two significant figures. Submit My Answers Give Up Part B What magnetic field strength could you obtain at the center of a single circular loop made from the wire? Express your answer using two significant figures. IVO Ayob Submit My Answers Give up PreddeEerstack Continue 2017/4/5

Explanation / Answer

here,

radius of wire, r = 0.46/2 = 0.23 mm = 0.23*10^3 m

length of wire, l = 10 m

Current in wire, I = 13 A

Part a:
radius of solenoid, rs = 3 cm = 0.03 m

no of turns = 1

Magnetic field inside solenois is given as:
B = u * (n/l) * I
B = 4*pi*10^-7 * 1/(10) * 13
B = 1.634*10^-6 T or 1.634 uT

Part B:
For a circular loop, magnetic field is given as :
B = uo * I / (2*R)
B = (4*pi*10^-7) * 13 /(2 * 5)
B = 1.634*10^-6 T or 1.634 uT