Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R_1 = 12.0 Ohm, R_2 = 2.
ID: 1533347 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R_1 = 12.0 Ohm, R_2 = 2.30 Ohm, and V = 7.30 V.) Calculate the equivalent resistance of the R_1 and 5.00-ohm resistors connected in parallel. Using the result of part (a), calculate the combined resistance of the R_1, 5.00-Ohm and 4.00-Ohm resistors. Calculate the equivalent resistance of the combined resistance found in part (b) and the parallel 3.00-ft resistor. Combine the equivalent resistance found in part (c) with the R? resistor. Calculate the total current in the circuit. What is the voltage drop across the R_2 resistor' Subtracting the result of part (f) from the battery voltage, find the voltage across the 3.00-Ohm resistor? Calculate the current in the 3.00-Ohm resistor.Explanation / Answer
here,
R1 = 12 ohm , R2 = 2.3 ohm
V = 7.3 V
a)
the equivalent resistance of the R1 and 5 ohm resistors connected in parallel , R = R1 * 5 /( R1 + 5)
R = 12 * 5 /( 12 + 5)
R = 3.53 ohm
b)
the combined resistance of R and 4 ohm , R' = R + 4 ohm = 7.53 ohm
c)
the combined resistance of R' and 3 ohm in parallel , R3 = R' * 3 /(R' + 3)
R3 = 7.53 * 3 /( 7.53 + 3)
R3 = 2.15 ohm
d)
the equivalent resistance of the combination , R4 = R3 + R2
R4 = 2.15 + 2.3 = 4.45 ohm