Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R_1 = 11.5 ohm, R_2 = 2.
ID: 1609275 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R_1 = 11.5 ohm, R_2 = 2.50 ohm, and V = 7.05 V.) a) Calculate the equivalent resistance of the R_1 and 5.00-ohm resistors connected in parallel. ohm (b) using the result of part (a), calculate the combined resistance of the R_1, 5.00-ohm and 4.00-ohm resistors. ohm (c) Calculate the equivalent resistance of the combined resistance found in part (b) and the parallel 3.00-ohm resistor ohm (d) Combine the equivalent resistance found in part (c) with the R_2 resistor. ohm (e) Calculate the total current in the circuit. A (f) What is the voltage drop across the R_2 resistor? V (g) subtracting the result of part (f) from the battery voltage, find the voltage across the 3.00-ohm resistor. (h) Calculate the current in the 3.00-ohm resistor. AExplanation / Answer
(A) r1 and 5 ohm are in parallel,
1/R = 1/R1 + 1/5 = 1/11.5 + 1/5
R = 3.48 ohm
(B) now R and 4 are in series,
R' = R + 4 = 7.48 ohm
(C) nowR' and 3 ohm are in parallel,
1/R" = 1/7.48 + 1/3
R" = 2.14 ohm
(D) now R" and R2 are in series,
Req = R" + R2 = 2.14 + 2.50 = 4.64 ohm
(E) I= V / Req = 7.05 / 4.64 = 1.52 A
(F) V2 = 1.52 x 2.50 = 3.80 Volt
(g) V_3ohm = 7.05 - 3.80 = 3.25 Volt
(h) I = 3.25 / 3 = 1.08 A