Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R1 = 11.5 , R2 = 2.05 ,
ID: 1590115 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R1 = 11.5 , R2 = 2.05 , and V = 7.40 V.)
18-p-008-alt.gif ( image of picture)
(a) Calculate the equivalent resistance of the R1 and 5.00- resistors connected in parallel.
(b) Using the result of part (a), calculate the combined resistance of the R1, 5.00- and 4.00- resistors.
(c) Calculate the equivalent resistance of the combined resistance found in part (b) and the parallel 3.00- resistor.
(d) Combine the equivalent resistance found in part (c) with the R2 resistor.
(e) Calculate the total current in the circuit.
A
(f) What is the voltage drop across the R2 resistor?
V
(g) Subtracting the result of part (f) from the battery voltage, find the voltage across the 3.00- resistor.
V
(h) Calculate the current in the 3.00- resistor.
A
Explanation / Answer
a) or parallel : Req = (1/11.5 + 1/5.00)^-1
Req = 0.2869
b) for series :0.2869 + 4 = 4.2869
c) Req = (1/4.2869 + 1/3)^-1 =1.766
d) 1.766 + 1.80 = 3.566
e) V=IR .. I = V/R = 6.00/3.566 = 1.68 A
f) V2 = I x R2 = 1.68 A x 1.8 =3.033
g) V3 = 6 -V2 =6-3.033=2.966V
h) I3 = V3/3 =2.966/3=0.988 A
calculation may be diff concept is right