Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R1 = 11.0 , R2 = 3.55 ,

ID: 1881897 • Letter: C

Question

Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R1 = 11.0 , R2 = 3.55 , and V = 6.05 V) 4.00 5.00 3.00 (a) Calculate the equivalent resistance of the R1 and 5.00- resistors connected in parallel (b) Using the result of part (a), calculate the combined resistance of the R1, 5.00-2 and 4.00-2 resistors. (c) Calculate the equivalent resistance of the combined resistance found in part (b) and the parallel 3.00-2 resistor. (d) Combine the equivalent resistance found in part (c) with the R2 resistor. (e) Calculate the total current in the circuit.

Explanation / Answer

a) R15= (11^-1+5^-1)^-1= 3.4375 ohm

=======

b)R154= 4+ 3.4375 =7.4375 ohm

=======

c) R1234= (7.4375^-1+ 3^-1)^-1= 2.138 ohm

=======

d) equivalent resistance, Req= 2.138+3.55= 5.688 Ohm

=======

e) net current throught circuit, i= 6.05/5.688= 1.06 A

=======

f) V= 1.06*3.55= 3.776 V

======

g) V3= 6.05-3.776= 2.274 V

======

h)

I3= 2.274/3= 0.758 A

======

Comment in case any doubt.. good luck